NEWS AND EVENTS

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΒΙΒΛΙΟΥ

Παρουσίαση βιβλίου

Την Παρασκευή, 13 Οκτωβρίου 2023, και ώρα 19:00, το ΔΠΜΣ Διαχείριση Μνημείων: Αρχαιολογία, Πόλη και Αρχιτεκτονική και οι Εκδόσεις Νεφέλη παρουσιάζουν τον συλλογικό τόμο Τα μνημεία των άλλων. Αλλότριες κληρονομιές στις παρυφές της μνήμης και της λήθης, σε επιμέλεια του Δημήτρη Πλάντζου. Θα μιλήσουν ο Ηλίας Κολοβός, αναπληρωτής καθηγητής Οθωμανικής Ιστορίας στο Πανεπιστήμιο Κρήτης και η Δέσποινα Καταπότη, αναπληρώτρια καθηγήτρια Θεωρίας Πολιτισμού & Ψηφιακου Πολιτισμού στο Πανεπιστήμιο Αιγαίου. Θα συντονίσει ο Βαγγέλης Παπούλιας, Προϊστάμενος Τμήματος Μουσείων & Ιστορικών Αρχείων του ΕΚΠΑ.

Στο Μουσείο Ιστορίας Πανεπιστημίου Αθηνών: Θόλου 5, Πλάκα – 10556 Αθήνα

Τα κεφάλαια του βιβλίου βασίζονται σε διαλέξεις που προσέφεραν οι συγγραφείς τους στο διεπιστημονικό μεταπτυχιακό σεμινάριο με θέμα «Αλλότρια Μνημεία – Ανεπιθύμητες Κληρονομιές», που οργάνωσαν από κοινού οι διδάσκοντες του Προγράμματος Δημήτρης Πλάντζος και Τάκης Μαστραντώνης το εαρινό εξάμηνο του ακαδημαϊκού έτους 2019-20.

ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΑ

Εισαγωγή: κληρονομιές της μνήμης και της λήθης (Δ. Πλάντζος)

Η σκοτεινή ύλη της Σπιναλόγκας: διαχείριση μνημείων και κοινωνική δικαιοσύνη (Στ. Λεκάκης)

Μακρόνησος: το κλασικό παρελθόν ως τοπίο εξορίας και ως εργαλείο βασανισμού (Τ. Μαστραντώνης)