ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ, ΘΕΩΡΗΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΥΛΙΚΟ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ 2

Η πρόσληψη του τοπίου στο Βυζάντιο

Εξάμηνο: Εαρινό

Διδάσκων: Δ. Μουρελάτος

Παρουσιάζονται τα κείμενα και χώροι που δείχνουν την μεταβολή του αστικού χώρου στη βυζαντινή αυτοκρατορία και την πρόσληψη του χώρου και του τοπίου κατά την ίδια περίοδο.

Με την επιτυχή ολοκλήρωση του μαθήματος οι φοιτητές/τριες  θα είναι σε θέση να:

• - προσεγγίζουν και σχολιάζουν την μεταβολή του αστικού χώρου κατά τη διάρκεια της βυζαντινής αυτοκρατορίας
  • - κατανοούν τις διαφορετικές διαστάσεις της αντίληψης του χώρου από τους βυζαντινούς
  • - να κατανοούν διαφορετικές έννοιες σε σχέση με το χώρο (σπήλαιο, θάλασσα, κορυφή, πόλη, τείχη κλπ.)

1. Προφορική παρουσίαση σεμιναριακής εργασίας
  2. Γραπτή σεμιναριακή εργασία

H. Saradi, “The demise of the ancient city and the emergence of the medieval city in the Eastern Roman Emprire”, Echos du Monde Classique/Classical Views XXXII, n.s. 7, 1988, 365-401.

Α. Λαΐου, «Μεταξύ παραγωγής και κατανάλωσης. Είχαν οικονομία οι βυζαντινές πόλεις;», Πρακτικά Ακαδημίας Αθηνών 81 B, 2006, 85-126.

Χ. Μπούρας, «Πολεοδομικά των μεσοβυζαντινών και υστεροβυζαντινών πόλεων», Δελτίον της Χριστιανικής Αρχαιολογικής Εταιρείας 20 (1998), Περίοδος Δ'. Στη μνήμη του Δημητρίου Ι. Πάλλα (1907-1995)• Σελ. 89-98.

Ε. Σαράντη, «Ο   χώρος  στη  βυζαντινή  σκέψη»,   Αρχιτεκτονική  ως  Εικόνα:  Πρόσληψη  και  Αναπαράσταση  της Αρχιτεκτονικής  στη  Βυζαντινή  Τέχνη, Κατάλογος  Έκθεσης    του  Ευρωπαϊκού  Κέντρου  Βυζαντινών  και  Μεταβυζαντινών  Μνημείων  και  του  Μουσείου  Βυζαντινού  Πολιτισμού  Θεσσαλονίκης,  Νοεμβρίου 2009 ‐ 31 Ιανουαρίου 2010,

Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού, Θεσσαλονίκη, επιμ. Ε. Χατζητρύφωνος και S. Ćurčić, Θεσσαλονίκη 2009, 1‐35.

Τ. Τανούλας, "Αναζητώντας την αντίληψη του αστικού χώρου στο Βυζάντιο", στο  Τ. Κιουσοπούλου (επιμ.), Οι βυζαντινές πόλεις (8ος-15ος αιώνας) Προοπτικές της έρευνας και νέες ερμηνευτικές προσεγγίσεις (Ρέθυμνο 2012), 15- 24.