ΨΗΦΙΑΚΗ ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΚΑΙ ΝΕΕΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ ΙI

Εξάμηνο: Εαρινό

Διδάσκων: Χ. Αναγνωστόπουλος - Γ. Καρυδάκης

Το μάθημα «Ψηφιακή Πολιτισμική Διαχείριση και Νέες Τεχνολογίες ΙI» αναφέρεται στους φοιτητές του Διατμηματικού Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών «Διαχείριση Μνημείων: Αρχαιολογία, Πόλη και Αρχιτεκτονική» και είναι προσανατολισμένο και σύμφωνο με το χαρακτήρα του ΜΠΣ.

Στο μάθημα εξετάζονται και παρουσιάζονται νέες τεχνολογίες 3Δ οπτικοποίησης δεδομένων με τη χρήση επίγειων (terrestrial), εναέριων (UAV/drones) και φορητών (portable) 3Δ σαρωτών (3D scanners), καθώς και των κατάλληλων λογισμικών για τη σύνθεση 3Δ γραφικών (3D graphics) και νεφών σημείων (point-clouds) που προκύπτουν μέσω τηλεπισκόπησης (remote sensing).

Στο πλαίσιο του μαθήματος θα αναλυθούν ζητήματα που υλοποιούν με ασφαλή και αποδοτικό τρόπο την καταγραφή, τη διάσωση, την τεκμηρίωση και την προβολή Μνημείων πολιτισμού (μικρής και μεγάλης κλίμακας), καθώς και την παραγωγή Ψηφιακών Περιβαλλόντων για εφαρμογές Μικτής Πραγματικότητας. Το εργαστηριακό μέρος πλαισιώνεται με προηγμένες τεχνολογίες για την υποβοήθηση των ανωτέρv και επίδειξη και χρήση του απαραίτητου λογισμικού.

Ενδεικτικά θα καλυφθούν καινοτόμα αντικείμενα σύνθεσης της Πληροφορικής και των νέων Τεχνολογιών με τον Πολιτισμό, όπως παρακάτω:

• Αποτύπωση πολιτισμικής κληρονομιάς με νέες τεχνολογίες
  • Εφαρμογές οπτικοποίησης αποτελεσμάτων με λογισμικά σχεδιασμού Μνημείων
  • Εφαρμογές μικτής πραγματικότητας

Με την επιτυχή ολοκλήρωση του μαθήματος οι φοιτητές/τριες θα είναι ικανοί να:

• αναγνωρίζουν βασικές αρχές τεχνολογίας 3Δ γραφικών και μικτής πραγματικότητας.
  • γνωρίζουν τις βασικές τεχνικές επεξεργασίας 3Δ Γραφικών και νεφών σημείων που προκύπτουν από τηλεπισκόπηση.
  • γνωρίζουν τις νέες τεχνολογίες για την αποτύπωση μνημείων (μικρής ή/και μεγάλης κλίμακας). Μεταδίδουν την αποκτηθείσα γνώση στα πλαίσια του μαθήματος με δημιουργικό τρόπο σε συναδέλφους τους με σκοπό την δημιουργία εφαρμογών πολιτισμικής πληροφορικής.

Στο πλαίσιο του μαθήματος θα αναλυθούν ζητήματα που υλοποιούν με ασφαλή και αποδοτικό τρόπο την καταγραφή, τη διάσωση, την τεκμηρίωση και την προβολή Μνημείων πολιτισμού (μικρής και μεγάλης κλίμακας). Το εργαστηριακό μέρος πλαισιώνεται με προηγμένες τεχνολογίες για την υποβοήθηση των ανωτέρω, όπως: 1) χρήση κατάλληλων λογισμικών για αποτύπωση μνημείων και διαχείριση νεφών σημείων και 2) επίδειξη και χρήση του απαραίτητου εξοπλισμού.

Οι διαλέξεις διαρθρώνονται ως εξής:

1. Εισαγωγή / γνωριμία στο μαθημα
  2. αποτύπωση μνημείων με 3δ σαρωτές (2 διαλέξεις)
  3. αποτύπωση μνημείων με ΣΜΗΕΑ (2 διαλέξεις)
  4. διαχείριση δεδομένων νεφών σημείων (2 διαλέξεις)
  5. σχεδιαστικά προγράμματα (6 διαλέξεις)

Εργαστηριακή εργασία εξαμήνου (ατομική)

Συναφή επιστημονικά περιοδικά:

• Digital Applications in Archaeology and Cultural Heritage