ΨΗΦΙΑΚΗ ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΚΑΙ ΝΕΕΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ Ι

Εξάμηνο: Χειμερινό

Διδάσκων: Χ. Αναγνωστόπουλος - Γ. Καρυδάκης

Το μάθημα «Ψηφιακή Πολιτισμική Διαχείριση και Νέες Τεχνολογίες Ι» αναφέρεται στους φοιτητές του Διατμηματικού Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών «Διαχείριση Μνημείων: Αρχαιολογία, Πόλη και Αρχιτεκτονική» και είναι προσανατολισμένο και σύμφωνο με το χαρακτήρα του ΜΠΣ. Με την έννοια αυτή, στόχος δεν είναι η εμβάθυνση στην επιστήμη της Πληροφορικής, αλλά στο να εφοδιαστούν οι μεταπτυχιακοί φοιτητές του προγράμματος με τις απαραίτητες εισαγωγικές γνώσεις που είναι αναγκαίες για την κατανόηση των δυνατοτήτων που προσφέρουν οι νέες τεχνολογίες για την ανάδειξη, διατήρηση και προβολή πολιτισμικών μνημείων αλλά και για την αντιμετώπιση θεμάτων ανάδειξης αστικού τοπίου.

Ιδιαίτερη σημασία θα δοθεί στην παρουσίαση των θεωρητικών αλλά και πρακτικών εκείνων γνώσεων που είναι απαραίτητες για την κατανόηση των νέων τεχνολογιών που θα παρουσιαστούν. Η εκπαιδευτική διαδικασία του μαθήματος περιλαμβάνει από καθ’ έδρας διαλέξεις, πρακτική εξάσκηση στη χρήση προτεινόμενων λογισμικών και εκπόνηση – υποστήριξη υποχρεωτικών εργασιών.

Ενδεικτικά θα καλυφθούν καινοτόμα αντικείμενα σύνθεσης της Πληροφορικής και των νέων Τεχνολογιών με τον Πολιτισμό, όπως παρακάτω:

•              Μέθοδοι 3Δ μοντελοποίησης μνημείων και αντικειμένων πολιτισμικού ενδιαφέροντος με κινητές συσκευές

•              Διαχείριση 3Δ μοντέλων

•              Εικονική και Επαυξημένη πραγματικότητα

•              Λογισμικά σχεδίασης για μνημεία πολιτισμικής κληρονομιάς

Εργαστηριακή εργασία εξαμήνου (ατομική)

• Κουτσούδης Ανέστης , Παυλίδης Γεώργιος, «3Δ ΨΗΦΙΟΠΟΙΗΣΗ», Εκδόσεις Τσότρας, 2016.
  • Θεοχάρης Θ., Πλατής Ν., Παπαϊωάννου Γ., Πατρικαλάκης Ν., “Γραφικά και Οπτικοποίηση”, Εκδόσεις Αθανασόπουλος, 2010.