ΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΟΥ ΕΚΠΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΣΤΟ 5ο OPEN HOUSE ATHENS 2018

Τρίτη 17 Απριλίου 2018
ΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΟΥ ΕΚΠΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΕΙ ΣΤΟ 5ο OPEN HOUSE ATHENS 2018

Η ιδέα ξεκίνησε από το Λονδίνο το 1992 και μέχρι σήμερα διαδόθηκε σε πολλές πόλεις ανά την υφήλιο. Η δράση Open House προσκαλεί το ευρύ κοινό να εξερευνήσει και να κατανοήσει την αξία της αρχιτεκτονικής. Κάθε χρόνο για ένα διήμερο, δημόσια και ιδιωτικά κτίρια ανοίγουν τις πύλες τους στο κοινό δωρεάν και η πόλη μετατρέπεται σε ένα μεγάλο μουσείο, με εκθέματα τα ίδια της τα κτίρια και την αρχιτεκτονική τους.

Στην Αθήνα πραγματοποιείται από το 2014 κάθε άνοιξη. Το 5ο OPEN HOUSE Athens προγραμματίζεται για το Σαββατοκύριακο 31 Μαρτίου και 1 Απριλίου, με ξεναγήσεις από 11:00 – 15:00. Το Μουσείο Ιστορίας του Πανεπιστημίου Αθηνών συμμετέχει για πρώτη φορά με στόχο την προβολή και ανάδειξη της αρχιτεκτονικής κληρονομιάς του κτηρίου του στο ευρύ κοινό.

Η εκδήλωση οργανώνεται από τον φορέα Open House Athens σε συνεργασία με το Μουσείο Ιστορίας του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Περισσότερα: http://www.historymuseum.uoa.gr/